İZMİR HALKA LOKMA

lokmaci-izmir

1157470_761357427209746_837571060_nİzmir kültürünün vazgeçilmez tatlılarından olan İzmir Lokma tatlısı günümüz dünyasında fazlasıyla bilinen bir tatlıdır. Un, maya, tuz ve şekerle hazırlanmış olan hamurun sıvı yağ içerisinde kızartılması neticesinde hazırlanan ve şerbetle tatlandırılarak servis edilen bir tatlı çeşididir..

Ülkemizin damak tadının tartışılmaz derecede olduğunu bilmekteyiz. Anadolu’da bazı yörelerde tatlandırılarak tüketilen bazı yörelerde de tatlandırılmadan doğrudan pişmiş haliyle tüketilen bir yiyecektir. Küre ve ortası delikli olmak üzere iki türlüsü bulunmaktadır. Anadolu kültüründe halk arasında küre şekline sahip olan türüne Saray Lokması adı verilir.

Kökeni Osmanlı Sarayına kadar uzanan bir tatlı çeşidi olduğundan Anadolu’da büyük bir önemi bulunmaktadır. Halk arasında yapımı o yıllarda yaygınlaşan ve günümüze kadar ulaşmayı başaran tatlının günümüzde gerek tatlıcılarda gerekse evlerde sıkça yapılan tatlılar arasındadır. Birçok özel gün ve gecede hazırlanan tatlının sevilerek tüketildiğinin de altını çizelim.