Bornova Lokma

Bornova Lokma

Egenin geleneksel tatlı kültürünün başlıca mirası haline gelen izmir lokma her kez tarafından sevilen ve begenilen bir tatlı türüdür.
İzmirin hemen hemen her bölgesinde lokma dökümü yapılarak bu geleneksel kültürün devamlılığıda sağlanmaktadır.
Yapılış farklılığı kendisine has lezzetiyle farklı bir tatlı olan izmir lokma halka ve saray lokma olaraktan iki farklı çeşiti vardır.
Her kez tarafından bilinen halka lokma diger saray lokmadan farkı ise birinin delikli olması digerinin ise yuvarlak küçük şeklinde olmasıdır.
Her ikisinin hezzeti farklı farklı olmasına rağmen en fez lezzeti ve doyulmak tatlarıyla her kezin ağız tadıyla bıkmadan usanmadan defalarca kez yediği bir tatlı çeşitidir izmir lokma.
İzmir Lokma özel günlerde,mevlütlerde,sünnet merasimleri öncesinde,hayır dua almak maksadıyla,adak adandığında ve daha sayısız amaçlar için sokak başlarında,cami önlerinde,halka acıl alanlarda İzmir lokma dökümü yaptırılır.İzmir lokma diger tatlı çeşitlerinden daha çok tercih edilmesindeki başlıça sebeb lokma tatlısını yedikten sonra kişinin üzerinde bir ağırlık hissi bırakmamasıdır.Fark ettiyseniz diger tatlılardan 2 bilemedin 3 tane yedikten sonra insan bir daha yeme hissi olmaz.
İzmir lokma tam tersi bir uygulama içersine sokarak defalarca kez yenilir ve yedikçede mutluluk hormonları bu tatlıdan yemek istegini tetikler.Usta ellerde yapılan bir izmir lokmanın tadı ve yeme keyfide bir başka olmaktadır.Yapılışı ve hamurunun kıvamı en ince ayrıntısına kadar düşünülerek hazırlanan izmir lokma şimdiden afiyetle yenmesi dileklerimle.